ירון טבצ'ניק-משרד עו"ד ויועץ לענייני פנסיה
tabachnik.co.il

ההסתדרות נגד השמועות: "אין כוונה להעביר לרשות את כספי הפנסיה של הפלסטינים".


פורסם בפורטל המשפטי תקדין, ב-14.6.16,  לכתבה לחצו כאן

מאת: עו"ד בלה סטולר

"אני קורא לעובדים הפלסטינים לא להתבסס על שמועות שיגרמו להם לאבדן הכנסה משמעותי בעתיד", כך אומר יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות הבניין והעץ, בעקבות עשרות בקשות של פועלים למשוך את כספי הפנסיה ממעסיקים בענף הבניה, עקב החשש שאם לא יעשו כן, יאבדו את הכספים בעקבות ההעברה לרשות

יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות הבניין והעץ הוציא מכתב הבהרה למעסיקים בענף הבניה, התשתיות והשיפוצים בישראל בנוגע לכספי הפנסיה של העובדים הפלסטינים המועסקים בענף הבניה. במכתב הרשמי שהוציא פנה למעסיקים וכתב: "לאחרונה אנו עדים לגל שמועות לפיהן בכוונת מדינת ישראל להעביר את כספי הפנסיה של העובדים לרשות הפלסטינית וכי עובד שלא ימשוך את כספי הפנסיה והפיצויים באופן מיידי עלול לאבדם".

"ברצוני להדגיש כי משיכת החסכונות שהצטברו בקרן הפנסיה טרם גיל הפרישה, תביא למצב שבו הרשות תנכה מס בשיעור 35% מהסכום שהצטבר, כלומר העובד יפסיד סכום משמעותי של כסף, זאת בנוסף לדמי ייצוג עורכי הדין הנעים בין 40% ל- 50%. כמו כן, במקרים של מחלה, תאונת עבודה או חלילה מוות, לא תהיה לעובד ולמשפחתו שום זכות לקבל כספי פנסיה, או פנסיית נכות וקצבת שאירים לאחר שהעובד משך את הכספים מהקרנות", הדגיש מויאל.

 במכתב מסביר מויאל כי הפועלים מבקשים למשוך את הכספים בעקבות השמועות שהחלו להתרוצץ בעקבות פסק דין שניתן כנגד מדור התשלומים, ממנו עולה שהמדור לא מסוגל להפריד בין כספי הפנסיה לכספי הפיצויים. כתוצאה מכך החל גל של פניות מצד עובדים פלסטינים למעסיקים בדרישה לקבל מכתב פיטורין שיאפשר להם למשוך את כספם מקרן הפנסיה.

"ברצוני להדגיש, כי מדובר בשמועות בלבד המופצות על ידי בעלי אינטרסים. כספי הפנסיה של העובדים בטוחים ואין שום כוונה להעבירם לגורם שלישי! ההסתדרות פועלת בימים אלה להפסיק את התופעה באמצעות פניה לרשות האוכלוסין ולרשות הפלסטינית".

עוד מסביר מיואל בפניה למעסיקים כי מבחינה משפטית, אף אחד, למעט העובד עצמו או עורך דין מטעמו, לא יכול לגעת בכספי הפנסיה של העובדים, גם לא הרשות הפלסטינית או מדינת ישראל. החיסכון לדבריו, מהווה זכות אישית של העובד הפלסטיני. החוק בישראל, כותב מויאל, מאפשר לעובד פלסטיני המחזיק בהיתר עבודה, לקבל את החסכונות שנצברו בקרן הפנסיה במדור התשלומים, תוך שישים יום, ללא סיוע של גורם שלישי כלשהו.

עו"ד ירון טבצ'ניק, מומחה בדיני פנסיה ודיני עבודה, המייצג עשרות מעסיקים בענף אמר: "מחד, המעסיקים מברכים את ההסתדרות שיצאה בהבהרה החשובה הזו  אך מאידך סבורים כי היה מקום להוציא את ההבהרה הרבה קודם. בכוונתי לפנות בבקשת הבהרה דומה גם מהרשות הפלסטינית".

 
 

צור קשר

טלפונים: 03-9247748, 03-9243105
נ
ייד: 050-5580428
פקס: 03-9243028
כתובת:  גונן 15 קריית מטלון  
ת"ד  7656, פתח תקווה, 49170

tabch@017.net.il
www.tabachnik.co.il
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים