ירון טבצ'ניק-משרד עו"ד ויועץ לענייני פנסיה
tabachnik.co.il
חוסר הוודאות הפנסיוני דוחק את החוסכים לפדיונות ורכישת נכסים להשקעה 
חוסר הוודאות הפנסיוני דוחקת את החוסכים לפדות כספים מתוכניות פנסיה לצורך רכישת נדל"ן מניב

מאת: עו"ד ירון טבצ'ניק,  10.4.12

הממונה על שוק ההון באוצר הפרופסור עודד שריג מעדכן בימים אלו את חישובי הקצבאות בתוכניות הפנסיה אשר מבוססות על טבלאות תוחלת חיים ישנות. המשמעות היא, כי החוסכים יקבלו פחות קצבה אך לפרק זמן ארוך יותר.
 
אי הוודאות הפנסיונית, ההפסדים של קופות הגמל בשנת 2011, נתוני התשואות של קרנות הפנסיה והאקלים הכלכלי שנוצר, מובילים את החוסכים לחשבון נפש וקבלת מסקנות כלכליות כגון: לבצע פדיונות בתוכניות חיסכון ורכישת נדל"ן מניב המשמש לעיתים כתחליף ראוי לקבלת פנסיה.
 
מנתונים שפורסמו בתחילת ינואר 2009 עולים נתונים מדאיגים. 24% מהנשאלים לא ידעו מהו שיעור הקצבה שהם יקבלו, 38% לא ידעו מהו שיעור התשואה על תוכנית החיסכון שברשותם, 93% לא יודעו מהו שיעור דמי הניהול שהם משלמים.
 
שחיקת הכבשים
שחיקת החיסכון הפנסיוני הפך לדבר גלוי לעיני כל הן בקרנות הפנסיה והן בתוכניות מסוג "ביטוח מנהלים". די לנו לראות שעליית מקדמי הקצבה בפוליסות ביטוח משנות התשעים ועד 2001 שחקו את הקצבה בכ- 39%. נוסף לכך, האוצר ינחה את חברות הביטוח להוריד את שיעור הריבית שמחשבת את הקצבה העתידית של החוסכים. הנחייה זו למעשה תעשה "שיקוף" תחזית פנסיה נכונה יותר ותכניס את החוסכים לפרופורציה אמיתית יותר, כך שיוכלו החוסכים לכלכל צעדיהם הפנסיונים בצורה מושכלת יותר.
 
 אחת ההצעות המעניינות לצורך בלימת שחיקת הפנסיה היא, כי בעת פרישה יוכל החוסך לבקש קבלה של קצבת הפנסיה  בסכום קבוע ידוע מראש (אנונה) ועד שהקרן תתכלה. תוכנית זו תצריך יעוץ והכוונה באופן שוטף, רציף ומדויק עם גורם מקצועי, והחוסך יצטרך לספק נתונים נוספים שעד היום לא הובאו בחשבון כגון: היסטוריה רפואית, שערוך תוחלת חיים אישית, ייעוץ משפטי- בדיקת כספי ירושה עתידיים שלעיתים פותחת פצעים כואבים. למעשה כבר כיום לחברות הביטוח תוכניות מסוגים שונים היכולים לתת פתרון נאות אך עדיין חוסר הוודאות לא נמוגה.
 
רכישת נכס מניב מהווה פיתרון הולם
ההאטה בשוק הנדל"ן בשנה האחרונה הביאה לזינוק במחירי הדירות להשכרה. הלקוחות לא קונים ויושבים על הגדר עם מזומנים וממתינים לדוג דירות טובות וזולות. שיעור התשואה על דירות להשכרה לעיתים כפולה משיעור התשואה שהבנקים נותנים לדוגמה: הבנקים נותנים על הפקדת סכום של 1,000,000 ₪ בריבית קבוע לשנה, ריבית שבין 1.2% לבין 2.5% בעוד שניתן לרכוש דירה באותו הסכום במרכז הארץ ולקבל תשואה של 4.8%.
 
הפתרון הזה ממש טוב למי שמעוניין להסיר את הוודאות הפנסיונית. מצד אחד הוא יקבל קצבה חודשית כדמי שכירות ומצד שני הנכס עומד לרשות בעליו בכל רגע נתון לצורך מימוש כסכום הוני. החוסך יודע כמה השקיע וכמה יקבל. החיסרון, שהחוסך הוא זה שיצטרך "לנהל" את הפנסיה, בשיפוצים ותיקונים תקופתיים, גבייה, עריכת חוזה וטיפול משפטי במקרה שהשוכר בעייתי.
 
ההפסדים בקופות הגמל בשנת 2011 בשיעור ממוצע של 3% לא גרמו למנהלים את כספי החוסכים לכווץ את משכורותיהם. כנראה שזו דרכו של העולם הפיננסי של מי שמנהל כספים של אחרים, אז אולי הגיע הזמן שהחוסכים ינהלו את הכספים שלהם בעצמם?

 
 
 

צור קשר

טלפונים: 03-9247748, 03-9243105
נ
ייד: 050-5580428
פקס: 03-9243028
כתובת:  גונן 15 קריית מטלון  
ת"ד  7656, פתח תקווה, 49170

tabch@017.net.il
www.tabachnik.co.il
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים