חיפוש
  • tabch9

טעות טכנית שעלתה 1,800,000 ש"ח.


ח.מ מהצפון חסך כספים רבים בקרן הפנסיה 42 שנים אך בשל צירוף מקרים מצער של חוסר ידע, טעות טכנית ואי קבלת ייעוץ, הכספים ירדו לטימיון.

הקרנות הוותיקות הגרעוניות ובהם בין היתר מבטחים הוותיקה, קג"ם, מקפת ועוד מנהלות ע"י "עמיתים" ומצויות בפיקוח משרד האוצר אגף שוק ההון. החובות והזכויות של החוסכים נקבע על פי התקנון האחיד בקרות מקרה הביטוח ובהתאם לנסיבות.

התקנון האחיד מורכב ומסובך הן בפן התחבירי/ משפטי והן בפן האקטוארי/ מתמטי. אין מספיק אנשי מקצוע היודעים לעקוב ולשחזר את החישובים שעורכות הקרנות במקרה של זכאות לקצבת פנסיה לאחר חיסכון של 35 שנה ויותר. לעיתים הקרנות עצמן מתקשות לערוך חישובים.

עקב הקושי הבסיסי והידע המועט שיש לחוסכים מול מנגנוני הקרנות, התקבעו במשך השנים פערי הכוחות ואי יכולת אובייקטיבית להתמודד מול הקרנות במקרה של מחלוקות משפטיות ואחרות. פערי הכוחות מקבלים ביטוי בשלל פסקי דין כאשר בחלק מפסקי הדין השופטים לא חוסכים ביקורת קשה באשר להתנהלות הקרנות אל מול החוסך הבודד.

מרבית העמיתים בטוחים כי במקרה מותם כספים שצברו בעמל רב יעמדו לרשות יורשיו או לשאיריו, ואינם מודעים שקיימים סעיפים בתקנון הקרן ההופכים את הקערה על פיה במקרים ובנסיבות מסוימות הכספים לא יועברו לאיש והכספים ירדו לטמיון.

מרביתם של החוסכים אינם מודעים לזכויותיהם וודאי לא בקיאים בסעיפי התקנון, בהגדרות המשפטיות שלו ולא בטבלאות אקטואריות ומתמטיות העומדות לצד הקרן.

כך קרה לחוסך ותיק תושב הגליל שחסך למעלה מ 500 חודשי חברות (מעל 1,800,000 ₪) בקרן מה שהיה עשוי להעניק לו סכום חד פעמי נאה בנוסף לקבלת קצבת פנסיה. אך החוסך, שלא היה בקיא בסעיפי התקנון נפטר בטרם החל לקבל קצבה.

בטרם נפטר, הביע רצונו לקבל את כספו בסכום חד פעמי אך לצער אלמנתו זה ניגש לבדו למרכז השירות של הקרן כאשר פקיד העזר ממלא עבורו ובשמו בקשה הסותרת והעומדת בניגוד לרצונו. הדבר התגלה רק בצוואתו.

לטענת אלמנתו ובהתאם לצוואתו ולעדויות בני משפחתו, החוסך ביקש להעביר את כל כספו לאישתו מאחר וגם היא מבוגרת מאוד ובעלת מחלות רקע כך שמצבה עשוי להעניק לה רק קצבה קטנה למשך שנים בודדות ולכן החוסך ביקש לקבל את כל כספו באופן חד פעמי.

יוצא מהטעות הטכנית הזו כי במקרה מותה מרבית הכספים שצבר החוסך "יישארו" בקופת הקרן ולא יעברו לבני משפחתו.

20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

המאמר פורסם בפורטל עדיף. לכתבה לחצו כאן או כאן מאת: עוה"ד ירון טבצ'ניק, 1.6.16 מזה כשני עשורים שאגף שוק ההון במשרד האוצר מנסה לחולל מהפכה של ממש, ומבקש כי מבוטחים יבוטחו וירכשו תוכניות פנסיה וביטוח יש

המאמר פורסם באתר Ynet מאת: עוה"ד ירון טבצ'ניק, 17.4.14 מלבד העובדה שהעסקת גבר מעל גיל 60 עולה יותר למעסיק, תופסת מקום של עובד צעיר ורענן ודורשת הקצאת משאבים להתאמת סביבת העבודה עבורו, הוא רואה עצמו כל

מאת: עהו"ד ירון טבצ'ניק, 30.6.13 ח.מ מירושלים קיבל הלוואה בחודש 5/1997 בסך של 25,231 ₪ מחברת הביטוח מנורה כאשר פוליסות המנהלים שברשותו שועבדו לטובת חברת הביטוח. כעבור חודשיים ובעקבות שינויים בחשבונו